اجرایی کردن مبحث 22 مقررات ملی ساختمان و نقش آن در ایجاد اشتغال مهندسین

   مدخل بحث: افزایش تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی طی سالیان اخیروبیکاری گسترده آنها، نگرانی هایی را در جامعه مهندسین به ویژه در بین مهندسین جوان کشور بوجود آورده است. اغلب بحث هایی که در گروه های مجازی در این رابطه مطرح می گردد، این مقوله بجای فرصت در راستای فرایند توسعه کشور با دیده تهدید منافع جامعه مهندسین ارزیابی میگردد. البته نقد های مربوط به پایین آمدن کیفیت آموزش ونگرش صرفا بعنوان بنگاه اقتصادی در خیلی از مراکز آموزش عالی کشور، واقعا جدی است که بایستی تجدید نظر اساسی توسط متولیان آموزش عالی کشور در این مورد معمول گردد.  قبل از ورود به بحث اصلی ایجاد اشتغال به مهندسین، تذکار این نکته ضروری است که راهکار های ارائه شده در زمینه اشتغال از منظر نگاه یک مهندس مکانیک میباشد. طبیعی است نکته نظرات سایر مهندسین در این زمینه میتواند به غنای بحث کمک نماید.

 هدف مبحث 22 مقررات ملی ساختمان: عنوان مبحث 22 مقررات ملی،مراقبت ونگهداری از ساختمان ها میباشد.هدف این مبحث تعیین حداقل الزاماتی است که در طول عمرمفید ساختمان برای نگهداری از آن،جهت تامین ایمنی، بهداشت، بهره دهی مناسب،جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه باید رعایت شوند. برای این منظور، بایستی بازدید های ادواری مورد نیازدر کلیه قسمت های ساختمان معمول گردد.

 بخشی ازبازدید های ادواری توسط مسئول ساختمان باید انجام شود وبرخی دیگر توسط بازرس حقیقی وحقوقی که دارای پروانه اشتغال به کار وصلاحیت لازم از وزارت مسکن وشهرسازی میباشند، بایستی صورت پذیرد. در جدول 22-2-1-1 طبقه بندی انواع ساختمان ها وانتخاب بازرس آورده شده است.

        - در گرایش رشته تاسیسات مکانیک، دوره تناوب بازرسی ها در جدول 22-5-1 و 22-6-1 آورده شده است. 

ضرورت اجرایی کردن مبحث 22:حدود 40% کل انرژی مصرفی کشور در مصارف خانگی وتجاری مصرف میشود. مصرف مخصوص انرژی در ساختمان که میزان انرژی مصرفی به ازای یک متر مربع زیربنای ساختمان تبیین میگردد، در ایران حدود 340 کیلوکالری به ازای یک متر مربع زیربنا میباشد در حالی که این عدد در کشورهای پیشرفته حدود عدد 100 میباشد.معنی ومفهوم این اعداد این است که مصرف انرژی در بخش ساختمان در ایران حدود 3.5 برابر کشور های پیشرفته میباشد. این ارقام هر مهندس دلسوزی را به فکر فرو میبرد. آیا مشکل در کمبود تحصیل کرده ومتخصص میباشد؟ آیا مشکل درنبود قوانین واستاندارد های ناکافی است؟ و........ به نظر من،ما بهترین استاندارد هارا که اغلب کپی استانداردهای جهانی است دارا میباشیم ودارای متخصصین  وتحصیل کرده های زیادی هستیم که با یک دوره آموزشی کوتاه مدت میتوان آنهارا به اسلوب بازرسی های مبحث 22 مسلح کرد. مشکل ما دراین است که ما قوانین واستانداردهارا تدوین میکنیم ولی هیچوقت اونهارا به اجرا در نمی آوریم،اونهارا میخوانیم وامتحان میدهیم  وبعد از قبولی در آزمون همه را به فراموشی می سپاریم. بعضی از مسئولین در پاسخ این پرسش که چرا مثلا مبحث 22 اجرایی نمیشود،استدلال میکنند که اینکار تحمیل هزینه زاید بازرسی به مردم است. در حالی که این امر در راستای صرفه جویی وبه نفع مردم است ودر تمامی کشور های پیشرفته که توانسته اند مصرف انرژی خودرا پایین بیاورند در نتیجه اجرای این استاندارد هاست. 

خلاصه ای ازمهمترین  بازرسی های مبحث 22 تاسیسات مکانیکی :  بازرسی های تاسیسات مکانیکی در ساختمان که بایستی توسط بازرس حقیقی وحقوقی صلاحیت دار انجام پذیرد، به شرح زیر میباشند.

 الف- معاینه فنی موتورخانه ها: معاینه فنی موتور خانه ها که عدم عملکرد صحیح آنها میتواند سبب افزایش مقدار سوخت مصرفی وانتشار آلاینده ها  شود، به منظور صرفه جویی انرژی ،هرسال یکبار توسط بازرس صلاحیت دار حقیقی وحقوقی از مسکن وشهرسازی،مطابق استاندارد ملی 16000 انجام میپذیرد. استاندارد 16000 جهت مطالعه واطلاع مهندسین عزیز منضم میگردد.

ب- تاسیسات گازرسانی: تاسیسات گاز رسانی ساختمان ها هر دو سال یکبار توسط بازرسین  صلاحیت دار به منظور چک کردن سیستم گازرسانی با مقررات مبحث 17 صورت می پذیرد.

ج- بازرسی پله های برقی وآسانسور ها: بازرسی پله های برقی وآسانسور ها هر سال یکبار توسط بازرسین صلاحیت دار صورت می پذیرد.   

ارسال دیدگاه

با نظرات سازنده خود ما را در بهبود هرچه بهتر کیفیت مطالب یاری نمایید.

عکس خوانده نمی شود

نظرات 0